Result 2019

1 HAVIK Piotr BEAT Cycling Club 4:30:32
2 GREIPEL André Team Arkéa – Samsic + 0:04
3 NOPPE Christophe Sport Vlaanderen – Baloise
4 STALLAERT Joeri Corendon – Circus
5 DEVRIENDT Tom Wanty – Gobert Cycling Team
6 VERGAERDE Otto Corendon – Circus
7 RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy
8 NÕMMELA Aksel Wallonie – Bruxelles
9 BAUGNIES Jérôme Wanty – Gobert Cycling Team
10 THIÈRY Cyrille Swiss Racing Academy
11 BACKAERT Frederik Wanty – Gobert Cycling Team
12 PAASSCHENS Mathijs Wallonie – Bruxelles
13 COLMAN Alex Canyon dhb p/b Bloor Homes
14 PERRY Ben Israel Cycling Academy + 0:08
15 TUREK Daniel Israel Cycling Academy + 0:10
16 DEMPSTER Zak Israel Cycling Academy + 0:15
17 DIELEMAN Michiel Cibel + 0:16
18 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise + 0:25
19 VERMEERSCH Gianni Corendon – Circus
20 JARRIER Benoît Team Arkéa – Samsic + 0:48
Download the full result

Honorary list

Year Winner Second Third
2019 HAVIK Piotr GREIPEL André NOPPE Christophe
2018 BAUGNIES Jérôme DE GENDT Aimé HANSEN Lasse Norman
2017 DDE BUYSTJasper STALLAERT Joeri DEHAES Kenny
2016 MERLIER Tim DUPONT Timothy SIEBERG Marcel
2015 DEHAES Kenny DEMOITIE Antoine NAESEN Oliver
2014 THEUNS Edward DE TROYER Tim WAEYTENS Zico
2013 JARC Blaž DRON Boris MOL Wouter
2012 BRÄNDLE Matthias DRUCKER Jempy WIPPERT Wouter
2011 TUFT Svein WAUTERS Willem BLYTHE Adam
2010 VAN DIJK Stefan DRUCKER Jempy VAN GENECHTEN Jonas
2009 EECKHOUT Niko PEDERSEN Martin LEMOINE Cyril
2008 SENTJENS Roy VAN HECKE Preben POLAZZI Fabio
2007 AAEN JØRGENSEN Jonas FRIEDEMANN Matthias INGELS Nick
2006 OBST René GARDEYN Gorik GABROVSKI Ivaïlo
2005 DEKKER Thomas DEGANO Enrico VAN HUMMEL Kenny
2004 KOPP David VAN IMPE Kevin LEUKEMANS Björn
2003 OMLOOP Geert KROON Karsten VANSEVENANT Wim
2002 PRONK Matthé TOMBAK Janek MCCAULEY Gordon
2001 PLANCKAERT Jo KOERTS Jans VIERHOUTEN Aart
2000 VANHAECKE Michel BRUYLANDTS Dave BAGUET Serge
1999 DE WILDE Etienne VANDERAERDEN Gert PEETERS Wilfried
1998 VAN HYFTE Paul
1997 HØJ Frank
1996 PEERS Chris
1995 REDANT Hendrik
1994 WAUTERS Marc
1993 HERINNE Pierre
1992 DIERICKX Marc
1991 DE CLERCQ Peter
1990 VAN DER HULST Marco
1989 VAN HOOYDONCK Gino
1988 SCHARMIN Chris
1987 VERHOEVEN Nico
1986 COCQUYT Patrick
1985 BRUYNDONCKX Raoul
1984 COLYN Luc
1983 MARIOTTI Mario
1982 COLMAN Rudy
1981 VERLINDEN Gery
1980 VAN DER HELST Etienne
1979 VERSCHUERE Pol
1978 WILLEMS Daniel
1977 VRIJDERS Herman
1976 PEETERS Willem
1975 RAAS Jan
1974 DIERICKX André
1973 DURY Maurice
1972 VAN SPRINGEL Herman
1971 VAN VLIERBERGHE Albert
1970 HERMIE Fernand
1969 VAN DEN EYNDE Willy
1968 MELCKENBEECK Frans
1967 VAN DE RIJSE Roland
1966 DE ROO Jo
1965 AERENHOUTS Frans
1964 ROMAN Clément
1963 CLAES Jean-Baptiste
1962 SCHILS Joseph
1961 SCHOUBBEN Frans
1960 SCHILS Joseph
1959 DE CABOOTER Arthur
1958 BAENS Roger
1957 SCHROEDERS Willy
1956 MATHYS Lucien
1955 AUQUIER André
1954 DESMET Gilbert
1953 DE LATHOUWER Léon
1952 SCHAEKEN Léopold
1951 BLOMME Maurice
1950 BLOMME Maurice
1949 BLOMME Maurice
1948 VANDERVEKEN Emile
1947 REMUE Michel
1946 VAN ELSUE Michel
1945 DEBAERE Karel
1944 Niet verreden
1943 DEPREDOMME Prosper
1942 RITSERVELDT Albert
1941 CLAES Georges
1940 Niet verreden
1939 KINT Marcel
1938 JANSSENS Lode
1937 GRYSOLLE Sylvain
1936 VAN TEEMSCHE Petrus
1935 BUYCK Michel
1934 VERLINDEN André

Most wins

BLOMME Maurice |  | 3

SCHILS Joseph |  | 2

Most wins per nation

| 68

| 8

| 2

| 2

| 1

| 1

| 1

| 1